Patates soğanda kısır döngü devrede

Mutfakların demirbaşı ve dar gelirlinin temel besini olan patates ve soğanda geçen ay tekrar fiyat rekorları kırılırken, artan üretim maliyetleri ve arzda yaşanan sıkıntılar, yeni bir kısır döngüye işaret ediyor. TZOB bilgilerine nazaran, kasım ayında üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 48.8 ile kuru soğanda görülürken patatesteki fiyat artışı ise yüzde 26.3’e ulaştı.

KIŞIN DA FİYATLAR EL YAKACAK

Son bir yılda ise hal fiyatlarına bakıldığında soğanda yüzde 733, patateste ise yüzde 288’e varan artışlar görüldü. Tüm tarım eserlerinde üretim maliyetlerinin arttığını ve baz tesiriyle enflasyonda yaşanan düşüşe karşın besin fiyatlarının artmaya devam edeceğini kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, bu iki eserde kısır döngüye girildiğini vurguladı.

Suiçmez yaptığı açıklamalarda yaz sebzelerinde seyreden yüksek fiyatların kış sebzelerinde de devam edeceğini belirterek, “Tarımsal girdi maliyetleri bu eserlerde yüzde 175 arttı. Ucuz yazlık zerzevat meyve yiyemediğimiz üzere kışlık meyve sebzeyi epey değerli yiyeceğiz. Bunun nedeni de girdi fiyat endeksi” dedi. TÜİK’e nazaran 2021’de 2.5 milyon ton olan kuru soğanda üretim 2022’de yüzde 6’lık azalma ile 2 milyon 350 bin tona düştü. Patateste ise 5.1 milyon olan üretim 2022’de 5.2 milyona çıkmış olması iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir