Tümosan’dan AB’ye uyumlu çevreci motor

Türkiye’nin en büyük traktör ve motor üreticileri ortasında yer alan yerli ve ulusal sermayeli şirketi Tümosan geliştirdiği çevreci motorlarda yeni bir kademeye geçti. Stage V düzeyindeki motor çeşitleriyle yerli ve yabancı birçok müşterisinin taleplerini karşılayan şirket, Avrupa Birliği (AB) uyumlu Faz 5 net sıfır emisyonlu motor üretimine imza attı. TÜBİTAK’taki laboratuvarda girdiği testlerden tam not alan motorlar Avrupa’ya ihracatın da kapısını aralayacak.

YERLİ MÜHENDİSLER MUVAFFAKİYETE İMZA ATTI

Tümosan, geçen yılın mart ayında başladığı çalışmalarda test etabına geldi. Tümosan’ın talebi ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilileri ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla gerçekleştirilen toplantılarla sertifikasyon süreci başladı. TÜBİTAK’ın TSE önderliğinde akredite edilmiş test merkezi haline getirilmesini teklif eden Tümosan, geliştirdiği Faz 5 emisyonlu motorları bu yerleşkelerde denedi.

2053 SIFIR EMİSYON MAKSADINA YAKLAŞTI

Türkiye Yüzyılı vizyonuyla hareket eden Tümosan, 2053 net sıfır emisyon gayesine uygun Common Rail Yakıt Enjeksiyon Sistemi’ne sahip Stage V motorları 27 AB ülkesine ihraç edilebilecek.Tümosan Stage V Motor Serisi 3 ve 4 silindirli 130 beygir gücüyle daha verimli bir kullanım imkanı sunuyor. Tümosan orta ve uzun vadeli planında kelam konusu emisyon düzeyinde 255 beygir gücüne ulaşmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir