Sınır kentinde 1.4 ton uyuşturucu, 5 milyon hap

Kapıkule Hudut Kapısı’nda uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonlarında muvaffakiyet gösteren güvenlik güçlerine takdirname verilmesi merasimine katılan Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, büyük ölçüde yakalamalar gerçekleştiren emniyet, jandarma ve gümrük koruma takımlarını tebrik etti.

Tüm hatalarda olduğu üzere uyuşturucu ve kaçakçılık kabahatleriyle çaba etmenin de temel öncelik ve gayeleri olduğunu belirten Kırbıyık, “Bu doğrultuda valiliğimiz uyumunda güvenlik ünitelerimizce amansız bir gayrete devam ediyoruz.” dedi.

Vali Kırbıyık, kolluk kuvvetlerinin koordineli biçimde hudut kapılarında ve vilayet genelinde başarılı operasyonlar gerçekleştirdiklerini vurguladı. Yıl içinde büyük ölçülerde uyuşturucu ele geçirildiğine dikkat çeken Kırbıyık, şu bilgileri verdi:

“2022’nin toplam sayılarına baktığımızda şu ana kadar 313 kilo 878 gram skunk, 863 kilo 428 gram esrar, 132 kilo 137 gram eroin, 71 kilo 902 gram kokain, 64 kilo 540 gram metamfetamin, 1 milyon 641 bin 105 kök Hint keneviri, 3 milyon 312 bin 972 ecstasy ve captagon hap, 2 kilo 242 gram sentetik kannobinoid, 1058 sentetik ecza ve 13 kilogram da afyon sakızı ele geçirildi. Toplam yakalanan ölçüye baktığımızda 1 ton 461 kilogram uyuşturucu unsur ve yaklaşık 5 milyona yakında ecstasy ve captagon hap ele geçirildi. Yakalamaların toplam karşılığına baktığımızda 980 milyon lira olduğunu görüyoruz.”

Kırbıyık, kaçakçılıkla çaba çalışmalarında da piyasa bedeli 367 milyon 863 bin lira olan gümrük kaçağı elektronik sigara, tütün eseri, çeşitli oto yedek kesimi, tıbbi ilaç, cep telefonu, elektronik eşya ve çok ölçüde kaçak eşya yakalandığını aktardı.

7 GÜN 24 SAAT ASLINA GÖRE

Vali Kırbıyık, emniyet, jandarma ve gümrük koruma takımlarının 7 gün 24 saat aslına nazaran her türlü teknik imkanı kullanarak hataların önlenmesine ve cürüm işlenmişse faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmalarını aralıksız formda sürdürdüğünü söz etti.

Uyuşturucu hatalarıyla çabada 3 temel başlığın olduğunu belirten Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Bunlardan biri arzla gayret, arzın azaltılması. Uyuşturucunun gençlerimizi ve milletimizi zehirlemesine pürüz olunması. İkincisi talebin daraltılması bu hususta farkındalık çalışmalarının yürütülmesi, şuur düzeyinin yükseltilmesi. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığının uyumunda yürütülen ‘En Yeterli Narkotik Polisi Anne’ uygulaması geniş kitlelere yayılmakta. AHENGE uygulaması çerçevesinde vatandaşlarımız şahit oldukları, gördükleri rastgele bir uyuşturucu hatasını uygulama üzerinden emniyet ünitelerimize bildirebilir. Üçüncü değerli başlık da rehabilitasyondur. Uyuşturucuya bir vesileyle bulaşmış gençlerimizin tekrar tedavi edilip topluma kazandırılması son derece kıymetli bir başlıktır.”

Vali Kırbıyık, daha sonra uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonlarında muvaffakiyet gösteren güvenlik güçlerine evraklarını verdi.

Törene, vali yardımcıları Zafer Karamehmetoğlu ve Sıdkı Zehin, Vilayet Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, İl Jandarma Kumandan Vekili Albay Naim Tavlı, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık da katıldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir