Papa’nın şişme beyaz montu sosyal medyada olay olmuştu! Gerçek bambaşka çıktı

Amerika kıtasının güneyinden seçilen birinci papa olan ve evvelki ismi Jorge Mario Bergoglio olan Papa Francis, klasik “Urbi et Orbi” konuşmasını yaptı. Papa Francis, konuşma sonrası inananları selamladı.

Papa Francis’in konuşma yaparken beyaz kuş tüyü mont giydiğini gösteren görsel toplumsal medyada deverana sokuldu. Çok sayıda toplumsal medya kullanıcısı fotoğrafın gerçek olduğunu düşündüklerini belirterek, şaşkınlık içeren bildiriler paylaştı.

Haberlere bahis olan görseli paylaşan Bir toplumsal medya kullanıcısı, “Yapay zeka beni korkutuyor” yorumunda bulundu.

Papa Francis’in mont giydiği görülen görseller Midjourney AI isimli yapay zekâ takviyeli uygulama ile oluşturulmuş. Papa’nın şişme mont giydiği görülen görseldeki sağ elindeki tahribat yapay zeka dayanaklı uygulama kullanıldığının göstergesi.

Bellingcat’in kurucusu Eliot Higgins, yapay zeka ile üretilen görselin odak noktası dışındaki imgelerin ekseriyetle daha bulanık olabileceğini söylüyor. Odağa alan kişi yahut objenin daha ayrıntılı resmedildiğini belirten Higgins, başka kısımlarının daha az ayrıntı barındırabileceğini aktarıyor.

Doğruluk Kontrolü
“Papa’nın şişme beyaz montu toplumsal medyada olay olmuştu! Gerçek apayrı çıktı”
YANLIŞDOĞRU
BULGULAR

“Papa Francis’in beyaz şişme mont giydiğini gösteren görsel yapay zeka takviyeli uygulama ile oluşturuldu. Manzara detaylı incelendiğinde birtakım bozulmalar göze çarpıyor. Kelam konusu görsel yapay zeka görsel hazırlama uygulaması Midjourney AI ile hazırlanmış.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir