Mehmet Şimşek bakanlık teklifini kabul etti mi?

ABD’nin Bloomberg finans haberleri sitesi, 3 Haziran Cuma akşamı yeni kabineyi açıklaması beklenen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’i yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak seçtiğini yazdı. Haberde, Şimşek’in Türkiye’nin tüm iktisat siyasetlerinden sorumlu olacağı söz edildi.

Bloomberg’de Fırat Kozok imzasıyla yayınlanan haberde şu tabirler yer aldı:

    “Konu hakkında direkt bilgi sahibi olan bireylere nazaran, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Şimşek’i yeni hazine ve maliye bakanı olark atayacak, böylelikle seçimlerin akabinde piyasada itimadı artırmak için klasik iktisat siyasetlerinden yana olan bir ismi geri getirmiş olacak.”

‘Tüm iktisat siyasetlerinin başında olacak’

Mehmet Şimşek’in yeni kabinede Türkiye’nin tüm iktisat siyasetlerinin başındaki isim olacağı söz edilen haberde, Kozok’a konuşan isimler ‘konunun hassasiyeti’ münasebet göstererek isimlerinin verilmesini istemezken, Erdoğan’ın bağlantı ofisi ve Şimşek’in sözcüsünün bahis hakkında yorum yapmayı reddettiği söz edildi.

Selvi duyurdu: İktisat idaresi Şimşek’te

Hürriyet Gazetesi müellifi Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde, Mehmet Şimşek’in dün Lider Erdoğan ile iki kere görüştüğünü ve iktisat idaresini üstlenmeye karar verdiğini duyurdu.

Abdulkadir Selvi, Şimşek’in Merkez Bankası idaresi ve faiz konusunda garantiye muhtaçlığının olduğunu ve dün yapılan görüşmelerde o garantiyi aldığını belirtti.

‘Mehmet Şimşek’in ismi piyasalara moral oldu’

İşte Selvi’nin yazısındaki ilgili kısım:

“Bu kabinede en değerli koltuklardan biri iktisat idaresiydi. Yerli, yabancı yatırımcı Mehmet Şimşek iktisat idaresini üstlenecek mi diye soruyordu. Mehmet Şimşek dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iki sefer görüştü ve sonunda iktisat idaresini üstlenmeye karar verdi.

Rahatça iktisat idaresi Mehmet Şimşek’te diyebiliriz. Bu seçimlerde AK Parti’yi en çok iktisat zorladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan iktisadın başına Mehmet Şimşek’i getirerek çok değerli bir adım attı. Mehmet Şimşek’in ismi piyasalara moral oldu. Zira nasıl bir iktisat modeli uygulanacağı değerliydi.

‘Merkez Bankası idaresi ve faiz konusunda garantiye gereksinimi vardı’

Mehmet Şimşek’in gerçek iktisadın gereklerini yerine getireceği konusunda bir inanç var. Geçmişte iktisat idaresindeki tercihleri piyasa dostu tercihlerdi. İç ve dış piyasalarda kendisine karşı büyük bir itimat oluşmuştu.

Şimşek’in Merkez Bankası idaresi ve faiz konusunda teminata muhtaçlığı vardı. Dün iki sefer bir ortaya geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan o garantiyi aldıktan sonra iktisat idaresini üstlenmeyi kabul etti.”

Reuters: İktisadın başına Mehmet Şimşek’in geçmesi neredeyse kesin

Reuters dört üst seviye yetkiliye dayandırdığı haberinde Şimşek’in maliye bakanı ya da ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı olarak kabinede yer alacağını yazdı.

2009 ve 2018 yılları arasında maliye bakanlığı ve başbakan yardımcılığı yapan Şimşek’in performansı finans piyasalarınca başarılı bulunuyordu. Şimşek’in tekrar dümene geçecek olması yıllardır uygulanan alışılmışın dışındaki siyasetlerden uzaklaşma sinyali olarak yorumlanıyor.

Reuters’e konuşan yetkililerden biri ortodoks siyasetlere keskin bir dönüşten fazla karma tedbirler alınacağını ve kademeli bir değişim beklendiğini aktardı.

    Yani kabinede Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MIT Başkanı Hakan Fidan’ın da çok yüksek ihtimalle yer bulması bekleniyor. Yeniden de dört kaynak son kararı Erdoğan’ın vereceğine ve fikrinin değişebileceğine dikkat çekti.

Yetkililer Erdoğan’ın Şimşek’i cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atamayı düşündüğünü ancak Şimşek’in direkt icraatın başında olmak istediğini bu nedenle halihazırdaki Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yerine gelebileceğin aktardı.

Reuters’e konuşan yetkililerden biri Şimşek’in cumhurbaşkanı yardımcısı olması durumunda hazine ve maliye bakanlığına eski bakanlardan Cevdet Yılmaz’ın getirilebileceğini, yine eski Hazine Bakanı Lütfi Elvan’ın da iktisatla ilgili bir bakanlığa dönebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir