Kemal Bey değil Selvi Hanım direniyor… Zeynep kızımız bu işin neresinde

Hürrem Elmasçı

Selvi Kılıçdaroğlu’na aile içinde “Sevim” dendiğini pek kimseler bilmez.

İki isimliler Prof. Yalçın Küçük’ün ilgi alanına girer. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçek soyadının “Karabulut” olması üzere Selvi Hanım’ın soyadında da bir karışıklık var. Ağabeyi geçenlerde vefat etti, ismi soyadı “Hüseyin Özdağ” idi. Annesinin soyadı da “Fatma Özdağ.” Selvi Hanım’ın ise evraklarda soyadı “Gündüz” olarak geçiyor! Niçin sanki?

Kafa karıştırıcı soy ağacına girmek istemiyorum…

Selvi Hanım, Tunceli Nazımiye Ballıca Köyü doğumlu. Kemal Bey ile tıpkı köyden, zati teyze çocukları…

“Dersimli” olduklarını söylerler lakin Kığı Sancağı’nın Göcek Uzunluğu burada hâkimdi. Herhalde göçebe olduklarından Osmanlı kayıtlarında gözükmemiş olabilirler. Neyse çocuklar, pozisyon soy sop sorunu değil. (Bu ortada CHP’de “Dersim” değil “Tunceli” diyenler aforoz mu ediliyor? Bu kadar yıl ayrımcılığa karşı çıkarken şu geldiğimiz hale bakın.)

GAZETECİ OLMAKTI İSTEĞİ

Selvi Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’in çağdaş toplum projesi sonucu üniversiteye kadar okudu. Kemal Bey ile görücü tarzıyla evlendirilince 1973 yılında üniversiteyi bıraktı.

Nerde mi okuyordu; Ankara Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu!

Okul o periyot solcuların kontrolündeydi. Selvi Hanım o periyot ne derece faal öğrenciydi, öğrenemedim. Bir röportajında “Kemal Bey’den daha radikaldim” dediğini okudum.

Sanırım bu sebeple, üç aylıkken vefat eden birinci bebeğinin ismini “Devrim Fırat” koyuyor. Radikal bir solcu ismi..

Çocuklar bu çeşit acılar üzerinden yorum yapmak, yazmak istemiyorum, Selvi Hanım’ın acısı hiçbir vakit bitmemiştir eminim. Allah herkesin çocuklarını bağışlasın…

Bildiğim, Selvi Hanım daima yeterli bir gazeteci olmak istiyormuş, niye okulu bıraktı sanki? Okul bitince evlenselerdi keşke…

Selvi Hanım pek sesini çıkarmayan, daima sessiz kalmayı yeğleyen bir kişiliğe sahip görünüyor. Fakat aslında hiç o denli değilmiş, dediler ki bana “iyi gazeteci olurdu.”

Peki, hani denir ya “gazeteci olunmaz gazeteci doğulur” diye, gazeteci olmayı çok istediği için basın-yayın kısmına giren Selvi Hanım okulu bıraktıktan sonra keşke gazeteciliği bırakmasaydı. Kaideler elverişli değildi herhalde…

Çocuklar size bir öğüt vereyim; gazetecilik dediğinin temel motivasyonu meraklı olmaktır. Selvi Hanım meraklı biri mi? Asıl soru budur…

PARTİ İŞLERİYLE YAKINDAN İLGİLİ

Dışarıya çıkmaktan, görünmekten, fotoğraf vermekten hazzetmediğini daima söyleyen Selvi Hanım’ın meraklı olduğunu söyleyebiliriz. “Habercilikten” koptuğunu düşünmeyiniz. Espri yapayım, “siyasi muhabir” olduğunu düşünüyorum. Nasıl mı?

Selvi Hanım’ın “siyaseti pek istemiyordum” demesine inanmak aslında güç. Her Tuncelili üzere siyasetle daima ilgisi oldu. Bu yalnızca eşiyle sınırlı değil.

Selvi Hanım, CHP’nin her adımıyla ilgileniyor. Hatta öğrendiğime göre, bazı belediye başkanı adaylarına o karar veriyor; İstanbul Beşiktaş ve Beylikdüzü gibi…

CHP içindeki Tunceli milletvekillerinin (biri akrabasıdır) sayısının çok olmasının sebebinin de Selvi Hanım olduğu söyleniyor. Bir de bayan milletvekili sayısının çok olmasını istiyor.

Demem şu ki çocuklar, kimseler Selvi Hanım’ın köşesinde sessiz oturduğunu düşünmesin.

Kemal Bey bugün CHP genel başkanlığından çekilmiyorsa en büyük destekçisi ve hatta baskın rolü oynayan Selvi Hanım’dır…

Peki diyeceksiniz ki, “Selvi Hanım ‘first lady’ olmayı mı çok sevdi?” Bu türlü düşünüyorsanız yazımı bir daha okuyun çocuklar. Ailede daha politik olan Selvi Hanım’dır. Bir de avukat kızı Zeynep Kılıçdaroğlu’dur. Kemal Bey bu ikisi dışında kimseyi pek dinlemez.

Gerek Selvi Hanım, gerekse Zeynep Hanım’ın ısrarla Kemal Bey’in genel başkanlıktan ayrılmasını neden istemediklerini sizler düşünün.

Biraz politik olun çocuklar…

Koltuk büyük siyasi güçtür…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir