Karar yazarı Kiras: Yargı kurumunun tarafsız olma vasfından uzaklaşmış görüntüsü sistemi bloke eden arıza durumunda

Karar Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, Türkiye’de yargı bağımsızlığının gittikçe ortadan kalktığını belirterek, “Bugün devlet kurumlarının partizanlaşması, hatta yargı kurumunun bile bağımsız ve tarafsız olma vasfından uzaklaşmış manzarası artık bütünüyle, ‘sistemi bloke eden’ bir arıza durumunda” dedi.

Kiras, yazısında, “Baksanıza, yürürlükte bulunan anayasa bir kişinin en fazla iki periyot cumhurbaşkanlığı yapabileceğini açıkça belirtmiş olduğu halde bir kişi üçüncü devir için bu makama aday durumda. Asıl misyonu ‘muhalefete muhalefet etmek’ olan bir kesim, bugünlerde, ‘Altılı Masa bu hukuksuzluğa niye itiraz etmiyor?’ diye bir propaganda yürütüyor” sözlerini kullandı.

Kiras, “Eski periyotta de bir iktidarın kendisine yakın bürokrasi ögelerini harekete geçirerek devlet gücünü istismar etmesi mümkündü ve bunun çok sayıda örneği görülmüştü. Fakat o devirlerde siyasi iktidarın bürokrasiye tam olarak nüfuz edebilmesi mümkün değildi. Bilhassa emniyet ve yargı kurumlarının tam takım, ‘iktidarın askeri’ üzere davranmalarını mümkün kılacak bir yapılanma yoktu” sözünü kullandı.

Yazının tamamı için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir