İsveç’te Assange protestosu, ‘İade etmeyin’

İsveç’in başşehri Stockholm’de WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmemesi için protesto gerçekleştirildi.

Julian Assange Takviye Komitesince Segeltorg Meydanı’nda yapılan şovda, Assange’ın ABD’ye iadesinin durdurulması ve Londra’da yattığı hapishaneden çıkarılması istendi.

Göstericiler, “Assange’a özgürlük”, “Assange yürekli, Snowden ise harika kahraman”, “Gazetecilik cürüm değildir” yazılı pankartlar taşıyarak, ABD aleyhinde sloganlar attı.

Grup ismine yapılan basın açıklamasında, Assange yerine savaş hatalısı olarak ABD ve İngiltere’nin yargılanması gerektiği tabir edildi.

Açıklamada, İngiltere’de bir ceza mahkemesinin Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdiği ve bu kararın da İçişleri Bakanı tarafından imzalandığı hatırlatılarak, Yüksek Mahkemenin bu kararı bozması ve Assange’ın özgür bırakılması talep edildi.

ASSANGE’IN DAVA SÜRECİ

Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 2010’da ortalarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği hataları da delillendiren çok sayıda saklı belgeyi yayımlamıştı.

ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve “kefaletle özgür bırakılma kurallarını ihlal etmekten” tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konulmuştu.

Mahkeme, Assange’ı bu cürümden 50 hafta mahpusa mahkum etmişti. 50 haftalık cezasını dolduran Assange’ın iade talebi çerçevesinde tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Duruşmaların akabinde 4 Ocak 2021’de Assange’ın intihar riskinin yüksek olduğu ve ABD hapishanesinde özel idari tedbirlere tabi tutulacağı, bilhassa de istihbarat topluluğunun kendisine düşman olması nedeniyle “gerçek bir risk altında” olduğu gerekçesiyle ABD’nin iade talebi reddedilmişti. ABD ise karara itiraz etmişti.

ABD, temyizi kazanabilmek için WikiLeaks kurucusunun yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulmayacağı ve mahpus cezasını ülkesi Avustralya’da çekebileceği taahhüdünde bulunmuştu.

Savunma takımı ise CIA’in, Assange’ı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde saklandığı sırada kaçırma ve öldürme planı yaptığına ait haberleri destek göstererek, can güvenliğine vurgu yapmıştı.

Yüksek Mahkeme, 10 Aralık 2021’de verilen teminatları kâfi bularak alt mahkemenin kararını bozmuş ve Assange’ın ABD’ye iade edilebileceğine hükmetmişti. Bunun üzerine Assange’ın savunma takımı, davayı Yargıtaya taşımak için Yüksek Mahkemeye müsaade müracaatında bulunmuştu.

Yargıtay da 14 Mart’ta verdiği kararla Assange’ın ABD’ye iade edilebileceği istikametindeki karara itirazını reddetmişti.

20 Nisan’da da Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nin iadeye hükmetmesiyle mevzu sonuncu karar için İçişleri Bakanı Priti Patel’in önüne gitmişti.

Bakan Patel, 17 Haziran’da Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzalamıştı, WikiLeaks de karara itiraz edeceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir