Hakkari’de eylem ve etkinlikler 15 gün süreyle yasaklandı

Hakkari’de şov yürüyüşleri, her türlü aksiyon, halk kürsüleri biçiminde toplantılar, her türlü stant açma ve imza kampanyaları üzere hareket ve etkinlikler 15 gün mühletle yasaklandı.

Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada, cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ve milletin ayrılamaz bütünlüğü, ulusal güvenliğin ve kamu nizamının sağlanması, cürüm işlenmesinin önlenmesi, oburlarının hak ve özgürlüklerinin korunması, genel sıhhatin korunması, Koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi, provokasyon ve toplumsal olayların engellenmesi maksadıyla kimi tedbirlerin alındığı belirtildi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile Vilayet Yönetimi Kanunu’nun ilgili unsurları yeterince Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği aktifliklerin kapsam dışında bırakıldığı kaydedilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Hakkari vilayet sonları içerisinde (il merkezi, ilçeler, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 15.12.2022 tarihi saat 00.01’den 29.12.2022 tarihi saat 23.59’a kadar 15 gün mühlet ile meydan, cadde, sokak, yol, park üzere umuma açık alanlarda; miting, açık yer toplantıları, şov yürüyüşleri, oturma hareketi, protesto aksiyonu, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri biçiminde toplantı/toplanmalar/halk toplantıları, ses-yayın araçları (taşıt, taşınabilir vb. araçlar) ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon uçurtmak, drone, paramotor/planör vb. her türlü hava faaliyetleri, kamu kurum/kuruluşları hariç olmak üzere anma toplantısı/anma merasimi, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim vb. faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster asma, sticker yapıştırma vb. tıptaki her türlü aksiyonların, aktifliklerin ve faaliyetlerin yapılmasının yasaklanması kararı alınmıştır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir