Erzurum’da eli kanlı PKK’nın katlettiği 33 Yavi şehidi anıldı

Çat Kaymakamlığınca Yavi Şehitliği’nde düzenlenen merasim, hürmet duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve hürmet atışıyla başladı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, programda yaptığı konuşmada, o yıllarda terör örgütünün katliamlarının ağır olduğunu söyledi.

Devletin, bütün gücünü ve imkanını terörle gayrette kullandığını bildiren Memiş, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, kahraman güvenlik güçleri ve milletin sayesinde terör örgütünün bitme basamağına geldiğini söz etti.

Memiş, birlik ve beraberliğin kıymetine vurgu yaparak, sivil, asker herkesin terörle uğraş ettiğini anlattı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de 1970’li yıllarda Ermeni çetesi Asala’nın yurt dışında birçok elçiyi şehit ettiğini anlatarak, “Baktılar ki bu, Türk insanını çok rahatsız ediyor. Bu sefer kurdukları maşa terör örgütü PKK ile bu işleri yapmaya başladılar, yurt içinde ve yurt dışında güvenlik güçlerimizi şehit etmeye başladılar, vatandaşlarımızı katlettiler. İşte Yavi olayı da bu türlü bir olayın sonucunda vuku buldu.” dedi.

Sekmen, emsal oyunların devam ettiğine, ülkenin etrafının ateş çemberi olduğuna işaret ederek, “Güçlü olmalıyız ve ülkemizi her şeyiyle geliştirmek zorundayız ki oyuna gelmeyelim. Gençlerimize bugünleri hatırlatmamızda yarar var. Bilmeliler ki su uyur, düşman uyumaz.” tabirlerini kullandı.

İl Müftüsü Şahin Yıldırım’ın dua ettiği, iştirakçilerin mezarlara karanfil bıraktığı programda, şehitlerin yakınları hüzünlü anlar yaşadı.

Törene Vilayet Emniyet Müdürü Levent Tuncer, İl Jandarma Kumandanı Albay İlker Şimşek, Çat Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan, AK Partİ Vilayet Lideri Mehmet Emin Öz, Çat Belediye Başkanı Melik Yaşar, Palandöken Belediye Lideri Muhammet Sunar, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir