Emek ve Özgürlük İttifakı: Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldık

ANKARA – HDP, Yeşil Sol Parti, Türkiye Personel Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair ortak açıklama yayınladı.

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na dayanak davetinde bulunan ittifak açıklamasında, “Bu tarihi seçimde; Türkiye halklarını bir kez daha milletvekilliği seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’na, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz” sözlerini kaydetti.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Kılıçdaroğlu’na dayanak açıklaması şu biçimde sıralandı:

ADAY ÇIKARMAMA KARARI ALDIK: Türkiye; siyasi, toplumsal ve ekonomik krizlerin bir ortada yaşandığı çoklu kriz koşulları altında tarihinin en kıymetli seçimine gerçek ilerlemektedir. Türkiye halkları bu çoklu krizin zorlukları, siyasi baskılar ve her türlü eşitsiz propaganda şartlarına karşın geleceğini kurtarma uğraşını 14 Mayıs sandıklarında bir defa daha muvaffakiyete ulaştırmaya odaklanmıştır. Türkiye halklarının ve ezilenlerinin geleneği bugüne kadar otoriter ve faşist anlayışlara karşı direnişi ve zaferi öğretmiş ve örgütlemiştir. Bilindiği üzere Türkiye halklarının devrimci, demokrat ve ezilenleri olarak Emek ve Demokrasi İttifakı ismiyle bir araya geldik. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmama, parlamento seçimlerine ise ittifak çatısı altında girme kararı aldık.

KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLEME KARARI: Türkiye siyasetinin bu kırılma etabında, üzerimize düşen tarihi misyonu hem geleneğimize hem de gelecek nesillere borcumuz kapsamında yerine getirme konusunda mutabık kaldık. Bu kapsamda 14 Mayıs 2023’te yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NA OY VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ: Bilinmelidir ki Türkiye siyasi tarihinin en kıymetli seçiminde faşizme karşı zafer elde etmenin tek yolu cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaktan geçmemektedir. Aksine, faşizmi geriletmenin en değerli mecralarından biri TBMM’de çoğunluğu sağlayacak aritmetiği sağlamaktır. Bu durumu sağlamak için tüm Türkiye halklarını, 14 Mayıs 2023 Milletvekilliği Seçiminde Emek ve Özgürlük İttifakı’na oy vermeye çağırıyoruz. Tüm ezilenleri, yok sayılanları, hak gaspına uğrayanları ve sömürülenleri parlamentoda temsil etmenin tek yolu Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında toplanmak ve parlamentoda kelam, yetki, karar sahibi haline gelmektir. Bu tarihi seçimde; Türkiye halklarını bir kez daha milletvekilliği seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’na, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir