Cumhur ittifakını karıştıran tutuklu müteahhidin ifadesine Halktv.com.tr ulaştı: Her şeyi ölen gayri resmi ortağım yaptı

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş zelzelesinde Gaziantep, Nurdağı ilçesinde yaptığı yeni binalar yüzlerce bireye mezar olan belediye meclis üyesi müteahhit Yunus Kaya’nın tabirine ulaştık. Kaya’nın Nurdağı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan sözünde sorulara verdiği karşılıklarda sorumluluğu “gayri resmi ortağım” dediği, zelzelede ömrünü yitiren Metin Yılmaz’a attığı ortaya çıktı. Tabir Türkiye’de bir binanın imal sürecini de gözler önüne serdi.

Halktv.com.tr sarsıntıda Nurdağı ilçesinde çöken birçok binanın müteahhidinin AKP’li Nurdağı ilçe belediyesinin meclis üyesi Yunus Kaya olduğunu ve bina enkazında hayatını yitirenlerin yakınlarının isyanını gündeme getirmişti. Süreçle ilgili ulaştığımız Nurdağı belediye lider yardımcısı Hanifi Başıbüyük ise, “Yunus Kaya kardeşimdir” diyerek telefonu yüzümüze kapatmıştı. Kaya’nın çöken binalarında yakınlarını kaybeden çok sayıda kişi, Kaya ve ilgili belediye yetkilileri hakkında “kasten öldürme” kabahatinden cürüm duyurusunda bulunmuştu. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Nurdağı ilçesinde zelzele nedeniyle yıkılan binalara yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Kaya’nın Mersin’de yakalanarak gözaltına alındığını açıklamıştı.

‘Takip etmesi için Yılmaz’ı görevlendirmiştim’

Halktv.com.tr Kaya’nın Nurdağı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan sözüne ulaştı. Kaya’nın sözü bir binanın imalindeki süreci gözler önüne serdi. Kaya’ya Ömür Konutları’nın yıkılması, burada ikamet eden çok sayıda kişinin ölmesi ve yaralanması soruldu. Ömür Konutları B Blok’u yapan müteahhit olduğunu belirten Kaya yapı ruhsatında şantiye şefi olarak yazan Yunus Emre isimle kişiyi tanımadığını tabir ederek “Şantiye işleriyle o devirde benim gayri resmi ortağım olan ve yaşanan depremde C.C.K. Apartmanı C Blokun yıkılması sonucu ölen Metin Yılmaz ilgileniyordu. Yeniden ruhsatta yazılı Tarık Yapı Kontrol Şirketi ile yetkilisi Ahmet Durdu’yu da tanımıyorum. Ben çok farklı alanlarda çalıştığım için inşaat kesimindeki işlerimi takip etmesi için merhum ortağım Metin Yılmaz’ı görevlendirmiştim. Şantiyelere fazla vakit ayıramadığımdan belirttiğiniz şahısları tanımıyorum” dedi.

‘Bilgim yok’

Kaya, “Yasa gereği inşaatta görevlendirmeniz gereken şantiye şefini resmi olarak çalıştırdınız mı” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Daha evvel söylediğim üzere müteahhitlik işleriyle Metin Yılmaz ilgilendiği için şantiye şefi ve öbür elemanlar konusunda bilgim yoktur.”

Binanın üretim süreci de sorulan Kaya “Binanın 2019 yılında imaline başlanıldı. Ruhsatlandırılması 2019 yılında yapıldı. Takiplerini Metin Yılmaz yapıyordu. Ben hiçbir formda belediyeye gitmedim” diye konuştu.

‘Asrın felaketi savunması’

Kaya’ya “Belediye arşivlerinde yapıda bulunan ve evrakta emanete alınan adrese ait evraklarda sırf yapı kontrol firmasının kaşesi olduğu, ulusal yapı kontrol sisteminde ruhsat kaydı ile uyuşmadığı denetçisinin olmadığı görülmüştür. Bu mevzu hakkında savunmanız nedir” sorusu da yönetildi.

Kaya özetle şöyle karşılık verdi:

“Bu mevzu ile alakalı olarak vefat eden ortağım Metin Yılmaz ilgilendiği için bu evrakların düzmece düzenlenmiş olup olmadığını konusunda rastgele bir bilgim yoktur. Bu zelzele asrın felaketi olarak nitelendirilmektedir. Ben ortağım ile birlikte yapmış olduğum bütün yapıları ruhsata uygun, kontrole açık, tarzına uygun olarak imar ve inşa ettim. Yıkıcı tesirinin çok yüksek olduğu açıktır. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

Kaya’nın avukatı 6 Mart’ta Kaya’nın tutuksuz yargılanmasını isteyerek Kaya’nın söz verecek durumda olmadığını ve kalan sözlerin sonra alınmasını talep etti. Savcılık Kaya’nın beyan ettiği rahatsızlığı ve gözlemlenen durumu dikkate alınarak tabirinin daha sonra alınmasına karar verdi.

Kaya, Cumhur ittifakını karıştırmıştı

AKP’li Nurdağı Belediyesi’nin meclis üyesi ve imar komisyonu başkanı Yunus Kaya, Cumhur İttifakı’nda krize neden olmuştu. AKP MKYK üyesi ve eski Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ile MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ortasında Kaya nedeniyle gerginlik olduğu gündeme gelmişti. Kaya’yı tutuklanmadan evvel Tayyar’ın koruduğu ileri sürülmüştü. Tayyar, bu tartışmayı başlatan MHP Gaziantep Milletvekili Sermek Atay’a ağır tabirlerle suçlayıp MHP’li bir başka vekil Muhittin Taşdoğan’ı suçlamıştı.

Kaya’yı kamu ihya etti

Halktv.com.tr Kaya’nın devlet kurumlarından meclis üyesi olduktan sonra milyonlarca liralık ihaleler aldığını ortaya çıkarmıştı. 2019 yılında meclis üyesi olan Yunus Kaya’nın devlet kurumlarından aldığı ihaleler tartışma yaratmış. Kaya meclis üyesi olduktan sonra kamu kurumlarından toplam 18 ihale almış. İhalelerin toplam fiyatı 41 milyon lirayı buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir